მაია ფურცხვანიძეს ფილოლოგიის დოქტორის აკადემიური ხარისხი მიენიჭა
29 ივნისს,  იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის  ჰუმანიტარულ  მეცნიერებათა ფაკულტეტის   სადისერტაციო საბჭოს სხდომაზე,  ჩატარდა ტიპოლოგიური ლინგვისტიკის სადოქტორო საგანმანათლებლო პროგრამის დოქტორანტ მაია ფურცხვანიძის სადისერტაციო ნაშრომის დაცვა.
კვლევის თემაა   ,,პერსონაჟთა მეტყველების გენდერული ურთიერთმიმართებანი ქართულსა და ინგლისურში“ (სამეცნიერო ხელმძღვანელები:  პროფესორი მანანა ღარიბაშვილი და პროფესორი  ნუნუ გელდიაშვილი).
სადისერტაციო ნაშრომის მიზანია  ლიტერატურულ პერსონაჟთა მეტყველების ლინგვისტური მახასიათებლებისა და მათი განმაპირობებელი ზოგადი ფაქტორების, ასევე, ემოციური და ექსპრესიული ფორმების შესწავლა ტიპოლოგიურ ჭრილში; გენდერული მეტყველებისათვის დამახასიათებელი ლექსიკა- 6 ფრაზეოლოგიის კლასიფიკაცია და ქართული და ინგლისურენოვანი ტექსტების შედარებითი ანალიზის გზით, ორ ენაში არსებული მსგავსება-განსხვავებების გამოვლენა, მათი თარგმანის პროცესში არსებული გამოწვევების დაძლევა, კერძოდ, ემოციური ექსპრესიის უთარგმნელობის პრობლემასთან გამკლავების გზების ძიება.

Maya Purtskhvanidze was awarded the Academic Degree of the Doctor of Philology
On June 29, PhD student of Typological Linguistics doctoral educational program defended dissertation at Iakob Gogebashvili Telavi State University Dissertation Board of the faculty of Humanities.
The title of the dissertation was “Gender Interrelations in Speech Acts of Literary Characters in Georgian and English” (scientific supervisors: Professor Manana Garibashvili and Professor Nunu Geldiashvili).
The aim of the dissertation is to study linguistic characteristics of characters’ speech based on the gender, their defining factors, together with the forms of emotional expressiveness in speech acts of literary characters from typological viewpoint;  Classification of vocabulary and phraseology typical to male and female characters by comparing English and Georgian texts and reveal existing differences and similarities between them; Look for ways of overcoming challenges in terms of translating gender specific emotional expressiveness.