ლაიფციგის უნივერსიტეტის პროფესორებმა თესაუ-ს პროფესორების საერთაშორისო ლინგვისტურ კონგრესში რეგულარულად ჩართვის სურვილი გამოთქვეს
ლაიფციგის უნივერსიტეტის პროფესორებმა იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის წარმომადგენლების საერთაშორისო ლინგვისტურ კონგრესში რეგულარულად ჩართვის სურვილი გამოთქვეს.
რიგით მეათე კონგრესი LIGTRa-2017, გერმანიაში, ლაიფციგის უნივერსიტეტში 12-16 მარტს ჩატარდა.მოხსენენებით კოლეგების წინაშე თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის უცხო ენებისა და ლიტერატურის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ასოცირებული პროფესორი, ცისანა მოდებაძე და ამავე დეპარტამენტის ასოცირებული პროფესორი ინგა ტყემალაძე წარდგნენ.
ცისანა მოდებაძის მოხსენებამ თემაზე,  „ზმნების თარგმნის პრობლემები და შინაარსის თანხვედრა სხვადასხვა ოჯახის ენებში“და  ინგა ტყემალაძის ნამუშევარმა „თარგმნის ხარისხი, თარგმნის დროს დაშვებული შეცდომების შეფასება ინგლისურ და ფრანგულ ენებში“, კონგრესზე დამსწრე სხვადასხვა ქვეყნის მკვლევართა  დიდი დაინტერესება  გამოიწვია.
ღონისძიების ორგანიზატორები ლაიპციგის უნივერსიტეტის პროფესორები: კარსტენ ზინერი, ქრისტინე პააშ-კაიზერი და იოჰანეს ჰერტელი იყვნენ.  კონგრესს „თარგმანი ციფრულ საუკუნეში“ ეწოდებოდა.
ლინგვისტური კონგრესი ლაიპციგის უნივერსიტეტში   1965 წლიდან  იმართება და თარგმანის პრობლემებს ეძღვნება.

Leipzig University Professors expressed their will about involving TeSaU Professors in the International Linguistic Congress regularly
Leipzig University professors expressed their wish about involving Iakob Gogebashvili Telavi State University professors in the International Linguistic Congress regularly.
The tenth congress LIGTRa-2017 was held at Leipzig University, Germany on March 12-16. Telavi State University Head of Foreign Languages and Literature Department, Associate Professor, Tsisana Modebadze and Associate Professor at the same Department, Inga Tkemaladze presented their reports at the Congress.
Tsisana Modebadze’s report “Translation Problems of Verbs and Content Coincidence in Different Languages” and Inga Tkemaladze’s work “Translation Quality, Evaluation of Translation Accompanying Mistakes in English and French Languages” roused a great interest among the scientists from different countries.
The organizers of the congress were Leipzig University Professors: Karsten Zinner, Christine Paasch-Kaiser and Johannes Hertel. The title of the congress was “Translation in the Digital Age”.
Linguistic Congress has been taking place at Leipzig University since 1965 and it is dedicated to translation problems.