ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი
18 ნოემბერს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის, საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტისა (G-PriEd) და ცხრა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების , მათ შორის, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის,  მიერ ხელი მოეწერა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს, რომელიც  კვალიფიციური და პროფესიონალი მასწავლებლების მოზიდვას და მომავალი კადრების  მომზადებისათვის  ურთიერთშეთანხმებულ  თანამშრომლობას ითვალისწინებს.
მემორანდუმის ხელმოწერამდე,  საქართველოს  უმაღლესი სასწავლებლების  პროფესორ-მასწავლებელთათვის  შედგა სამუშაო შეხვედრა, სადაც წარმოდგენილი იყო  სასწავლო კურსების: ,,მათემატიკის ინოვაციური მეთოდები დაწყებით საფეხურზე“ და ,,წიგნიერება და აზროვნება“, შემუშავებული სილაბუსების პროექტები და ასევე, სასკოლო პრაქტიკის  სილაბუსის კონცეფცია. აღნიშნული სილაბუსების შემუშავებასა და წარმოდგენაში აქტიურ მონაწილეობას იღებდნენ  პროფესორი ნინო ნახუცრიშვილი და ასისტენტ-პროფესორი თინათინ თუშაბრამიშვილი.
სა­ქარ­თ­ვე­ლოს დაწყე­ბი­თი გა­ნათ­ლე­ბის პრო­ექ­ტი (G-PriED) წარ­მო­ად­გენს აშშ-ს სა­ერ­თა­შო­რი­სო გან­ვი­თა­რე­ბის სა­ა­გენ­ტოს (USAID) მი­ერ და­ფი­ნან­სე­ბულ პრო­ექტს, რომელიც  2012 წლიდან,  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან ურთიერთშეთანხმებით, ხორციელდება.  პროექტის მიზანია,  ხე­ლი შე­უწყოს ინო­ვა­ცი­უ­რი, მოს­წავ­ლე­ზე ორი­ენ­ტი­რე­ბუ­ლი სწავ­ლე­ბის და­ნერ­გ­ვას.
მემორანდუმის სიკეთე უკვე აისახა თელავის უნივერსიტეტის მასშტაბით: დაწყებითი განათლების მესამე და მეოთხე კურსის სტუდენტთათვის  ხელმისწვდომი გახდა  სა­ქარ­თ­ვე­ლოს დაწყე­ბი­თი გა­ნათ­ლე­ბის პრო­ექ­ტის   პორტალი www.kargiskola.ge
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში  განხორციელდა სხვა აქტივობებიც, კერძოდ,  დაწყებითი განათლების საგანმანათლებლო საბაკალავრო პროგრამისთვის შემუშავდა ახალი სასწავლო კურსები.

Memorandum of Cooperation
The Memorandum of Cooperation was signed by the National Center for Teacher Professional Development, Georgian Primary Education Project (G-PriEd) and 9 higher educational institutions, amongst Iakob Gogebashvili Telavi State University on November 18. The memorandum provides attraction of qualified and professional teachers, as well as cooperation for training future specialists.
Before signature, a workshop was organized for the professor-teachers of Georgian higher educational institutions, where the conception of the following study courses – “Innovative Methods of Mathematics at Primary Level” and “Literacy and Mentality”, elaborated syllabi projects and school practice syllabus were presented. Professor Nino Nakhutsrishvili and Assistant-Professor Tinatin Tushabramishvili were actively involved in preparing and presenting the abovementioned syllabi.
Georgian Primary Education Project (G-PriED) represents the project financed by USA International Development Agency (USAID) that has been implementing since 2012 under the agreement of the Ministry of Education and Science of Georgia. The project goal is to promote innovative, student-based teaching.
The Memorandum benefit was already reflected on Telavi State University: Georgian primary education project portal www.kargiskola.ge is available now for III and IV course students of primary education.
Under the project, other activities were implemented at Telavi State University as well, namely, the new study courses have been made for the Bachelor Educational Programme of Education.