ოდესასთან ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდება
2016 წლის სექტემბერში იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და ოდესის კვების ტექნოლოგიების ეროვნულ აკადემიას  შორის  ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი  გაფორმდება.
გადაწყვეტილება ამის შესახებ, 2016 წლის 30 ივნისს, ორი უნივერსიტეტის წარმომადგენლებს შორის შორის ინტერნეტის საშუალებით გაცნობითი ხასიათის შეხვედრაზე მიიღეს.
მემორანდუმი, ქალაქ ოდესაში,13-17 სექტემბერს,  საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციაზე საზეიმო ვითარებაში გაფორმდება.
მემორანდუმის ფარგლებში  უნივერსიტეტებს შორის სხვადასხვა მიმართულებით მჭიდრო ურთიერთობა სხვადასხვა, საერთო პროექტებზე მუშაობა და  პროფესორ-მასწავლებლებისა და სტუდენტების გაცვლით პროგრამაში მონაწილეობაა დაგეგმილი.

The Memorandum of Cooperation with Odessa
The Memorandum of Cooperation will be drawn up between Iakob Gogebashvili Telavi State University and Odessa National Academy of Food Technologies in September 2016.
Decision about this was made by the officials of the two universities during the online conversation on June 30, 2016.
The Memorandum will be signed during the International Scientific Conference that will be held in Odessa on September 13-17.
The Memorandum of Cooperation covers firm relations between the universities in different fields including work on joint projects and participation of professor-teachers and students in exchange programmes.