საზაფხულო სკოლა თესაუში
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში პროექტის „ბრძოლა ბუნებრივ საფრთხეებთან მშვიდობიან კავკასიაში“ (WAGER) ფარგლებში საერთაშორისო საზაფხულო სკოლა ჩატარდა.
საზაფხულო სკოლაში მონაწილეობას იღებდნენ იტალიის ტურინის პოლიტექნიკური უნივერსიტეტის, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მაგისტრანტები და დოქტორანტები.
პროექტის ფარგლებში ხორციელდება კავკასიისათვის ერთ-ერთ ყველაზე საშიში საფრთხის მეწყერის შესწავლა.
მეწყრული პროცესების ბუნება კავკასიასა და ალპებში გარკვეულად მსგავსია.
პროექტის მიზანია ალპებში ბოლო წლებში მეწყრული პროცესების კვლევასა და მონიტორგის სფეროში შემუშავებული მეთოდებისა და ტექნოლოგიების ათვისება და დანერგვა საქართველოში.
ტურინის პოლიტექნიკური უნივერსიტეტი ერთ-ერთი წამყვანი ორგანიზაციაა ამ მიმართულებით.
საზაფხულო სკოლის პირველ დღეს პრეზენტაციებით ტურინის პოლიტექნიკური უნივერსიტეტის და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორები და დოქტორანტები წარსდგნენ.
საზაფხულო სკოლის მეორე და მესამე დღეს განხორციელდა წინასწარ შერჩეული ახმეტის მუნიციპალიტეტის ქისტაურის მეწყრული საკვლევი ტერიტორიის დეტალური კვლევა თანამედროვე აერო და დისტანციური ზონდირების მეთოდების გამოყენებით.
თესაუ-ს კომპიუტერულ ცენტრში პროგრამული მაკეტების გამოყენებით, მოეწყო პროცესის მოდელირება, უახლესი მეწყერული საფრთხისა და რისკის ელემენტების შეფასება.
საზაფხულო სკოლის დასასრულს, მონაწილეები გაეცნენ მიღებული კვლევის შედეგებს და შეაჯამეს საზაფხულო სკოლის მუშაობა.
პროექტის „ბრძოლა ბუნებრივ საფრთხეებთან მშვიდობიან კავკასიაში“ (WAGER), დონორია NATO-ს პროგრამა - მეცნიერება მშვიდობისა და უსაფრთხოებისათვის (NATO SPS). პროექტის ხანგრძლივობაა 2024 – 2027 წლები.
პროექტში ჩართული სტუდენტებისთვის სამეცნიერო კვლევების განსახორციელებლად გათვალისწინებულია სტიპენდია.

Summer School at Telavi State University
Within the framework of the project “WAGER – Winning Against Geological Risks in the Peaceful Caucasus,” an international summer school was held at Iakob Gogebashvili Telavi State University.
The summer school brought together Master’s and Doctoral students from the Polytechnic University of Turin (Italy), Ilia State University, and Iakob Gogebashvili Telavi State University.
The project focuses on the study of one of the most serious natural hazards in the Caucasus region — landslides. The nature of landslide processes in the Caucasus and the Alps exhibits significant similarities.
The main goal of the project is to adapt and introduce in Georgia the modern research and monitoring methods and technologies that have been developed in recent years for studying landslide processes in the Alps. The Polytechnic University of Turin is one of the leading institutions in this field.
On the first day of the summer school, professors and doctoral students from the Polytechnic University of Turin and Ilia State University delivered presentations.
During the second and third days, participants conducted a detailed field study of a pre-selected landslide area in Kistauri, Akhmeta Municipality, using advanced aerial and remote sensing methods.
At Telavi State University’s Computer Centre, participants performed process modelling using specialised software mock-ups and assessed the latest elements of landslide hazards and risk.
At the conclusion of the summer school, participants reviewed and summarised the research results obtained during the programme.
The “WAGER – Winning Against Geological Risks in the Peaceful Caucasus” project is funded by the NATO Science for Peace and Security Programme (NATO SPS) and is being implemented from 2024 to 2027.
Scholarships are provided for students involved in the project to support their scientific research activities.