რა არის Erasmus Mundus?
Erasmus Mundus არის თანამშრომლობისა და მობილობის პროგრამა უმაღლესი განათლების სფეროში, რომელიც მიმართულია ევროპული უმაღლესი საგანმანათლებლო სისტემის ხარისხის გაუმჯობესებისკენ და ხელს უწყობს დიალოგსა და ურთიერთგაგებას ხალხსა და კულტურებს შორის მესამე ქვეყნებთან თანამშრომლობის საფუძველზე. ამასთანავე, Erasmus Mundus ხელს უწყობს ევროპის უნივერსტეტებსა და მესამე ქვეყნების უნივერსტეტებს შორის თანამშრომლობას.
ამჟამად, Erasmus Mundus პროგრამაში საქართველოს 3 უნივერსტეტი მონაწილეობს; კერძოდ, ი. გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ი.ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და მობილობის პროგრამის ფარგლებში 58 ქართველი სტუდენტი, მკვლევარი და უნივერსიტეტის თანამშრომელი გაემგზავრა პარტნიორ უნივერსიტეტებში სასწავლებლად და სამუშაოდ. პროგრამის პარტნიორები არიან: საქართველოს, სომხეთის, აზერბაიჯანის უნივერსიტეტები და ევროპის უნივერსიტეტები: საბერძნეთში, პორტუგალიაში, იტალიაში, საფრანგეთში, ლატვიასა და ბულგარეთში.
Erasmus Mundus ჰყავს 3 სამიზნე ჯგუფი და მის ფარგლებში ხდება ხუთი კატეგორიის ინდივიდუალური მობილობის პროგრამის დაფინანსება:

What is Erasmus Mundus?
Erasmus Mundus is a cooperation and mobility programme in the field of higher education that aims to enhance the quality of European Higher Education and to promote dialogue and understanding between people and cultures through cooperation with Third-Countries. In addition, it contributes to the development of human resources and the international cooperation capacity of Higher Education Institutions in Third Countries by increasing mobility between the European Union and these countries.
Now, 3 Universities of Georgia participate in Erasmus Mundus programme: I. Gogebashvili Telavi State University, Iv. Javakhishvili Tbilisi State University and Batumi State University. Within the Mobility programme 58 Georgian students, researchers and staff of the University went to the partner universities for learning and working. Partners of the programme are Universities of Georgia, Armenia, Azerbaijan and European Universities in Greece, Portugal, Italy, France, Latvia and Bulgaria. Erasmus Mundus has 3 target groups and within it five categories of individual Mobility programmes are funded: