,,კლასიკოსთა გაკვეთილები“-მუხრან მაჭავარიანისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია თესაუ-ში
,,კლასიკოსთა გაკვეთილები“- მუხრან მაჭავარიანისადმი მიძღვნილი   25-ე სამეცნიერო კონფერენცია  16 ივნისს,  იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში,  გაიმართა.
ღონისძიებას  გამოჩენილი პოეტის, მუხრან მაჭავარიანის, ოჯახის წევრები, არნოლდ ჩიქობავას სახელობის ენათმეცნიერების ინსტიტუტის, შოთა რუსთაველის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის,  თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორები   და სხვა საპატიო სტუმრები დაესწრნენ.
კონფერენციაზე წარმოდგენილი მოხსენებები  მუხრან მაჭავარიანის პოეტურ მინიატურებს,  ნარატიულ ვარიაციებს, საბავშვო ლექსების კრებულს, პოეტის ენას, სინტაქსურ თავისებურებებს და სხვა თემებს შეეხებოდა. ღონისძიებაზე ნაჩვენები იყო დოკუმენტური ფილმი მუხრან მაჭავარიანის ცხოვრების და შემოქმედების შესახებ.
დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მოადგილემ,  პროფესორმა ნუნუ გელდიაშვილმა,  მიმართა და სამეცნიერო კონფერენციის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
თესაუ-ს პროფესორმა, როინ ჭიკაძემ, სტუმრებს სამახსოვრო საჩუქრები გადასცა,  ლიტერატურის ინსტიტუტმა კი, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტს   გალაქტიონ ტაბიძის ხუთტომეული უსახსოვრა.
1991 წლის 14 დეკემბერს,  თელავში, იაკობ გოგებაშვილის 150 წლისთავისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო  კონფერენცია გაიმართა. სწორედ აღნიშნულ კონფერენციაზე  გადაწყდა, რომ  ამ ტიპის კონფერენციები ტრადიციად ქცეულიყო. ასე დაედო  სათავე ,,კლასიკოსთა გაკვეთილებს“.
სამეცნიერო კონფერენციის ორგანიზატორები  არიან : იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი,  არნოლდ ჩიქობავას სახელობის ენათმეცნიერების  ინსტიტუტი და ბესარიონ ჯორბენაძის საზოგადოება.

“Lessons by Classics” – Scientific Conference at TeSaU dedicated to Mukhran Machavariani
“Lessons by Classics” – 25th scientific conference dedicated to Mukhran Machavariani took place at Iakob Gogebashvili Telavi State University on June 16.
The event was attended by the family members of the famous poet Mukhran Machavariani, Professors from Arnold Chikobava Institute of Linguistics, Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature, Telavi State University and other honorable guests as well.
Conference reports covered Mukhran Machavariani’s poetical miniatures, narrative variations,  collected nursery rhymes, poet’s  language, syntactical peculiarities and other themes. A documentary film was also displayed during the event depicting Mukhran Machavariani’s life and creative work.
During the event, Telavi State University Deputy Rector, Professor Nunu Geldiashvili emphasized the significance of the scientific conference.
TeSaU Professor, Roin Chikadze gave memorable gifts to guests, and the Institute of Literature gifted Galaktion Tabidze’s five-volume series to Telavi State University.
Scientific conference dedicated to 150th anniversary of Iakob Gogebashvili took place in Telavi on December 14, 1991. During the conference it was decided to arrange such kind of conferences regularly. This was the origin of “Lessons by Classics”.
Organizers of the scientific conference are: Iakob Gogebashvili Telavi State University, Arnold Chikobava Institute of Linguistics and Besarion Jorbenadze Society.