თესაუ საერთაშორისო ურთიერთობებს აფართოებს
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ნიადაგის ქიმიური და მიკრობიოლოგიური კვლევის ლაბორატორიით ჩინეთის საპორტო  ქალაქ იანტაის აგრარულ მეცნიერებათა აკადემია დაინტერესდა.
ამის შესახებ უნივერსიტეტის რექტორის ესპანეთში ვიზიტის დროს გახდა ცნობილი.  12-14 თებერვალს ირმა შიოშვილი  სანტიაგო დე კამპოსტელას უნივერსიტეტში, ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, იმყოფებოდა. პროექტის მიზანი  უნივერსტეტებსა და სხვადასხვა საწარმოებს შორის,  დამწყები ორგანიზაციების მეშვეობით, თანამშრომლობის განვითარებაა. ევროკომისიის ინიციატივით, პროექტში ევროპისა და აზიის რამდენიმე ქვეყანა მონაწილეობს და ის 2019 წელს   დასრულდება.
უახლოეს მომავალში იანტაის აგრარულ მეცნიერებათა აკადემიის წარმომადგენლები, ორმხრივი თანამშრომლობის ჩამოყალიბებისათვის, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტს ეწვევიან.

Expansion of International Contacts by TeSaU
The Academy of Agrarian Sciences of China port city Yantai is interested in Iakob Gogebashvili Telavi State University Soil Chemical and Microbiological Research Laboratory.
It was found out after the university Rector visit to Spain. On February 12-14, Irma Shioshvili visited Santiago de Compostela University under the European Commission funded project.  The project goal is to promote cooperation among universities and different enterprises with the help of startup organizations. On European Commission initiative, several European and Asian countries are involved in the project that will be ended in 2019.
In the nearest future the representatives of Yantai Academy of Agrarian Sciences are going to visit  Telavi State University with the purpose of expanding mutual interrelations.