მიხეილ ფიფიას გეოგრაფიის დოქტორის აკადემიური ხარისხი მიენიჭა
2016 წლის 23 ივნისს, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის სადისერტაციო საბჭოს სხდომა ჩატარდა.
საბჭომ დოქტორანტ მიხეილ ფიფიას სადისერტაციო ნაშრომი -,, სეტყვიანობის კლიმატოლოგია აღმოსავლეთ საქართველოში“ - განიხილა. (სამეცნიერო ხელმძღვანელები: გეოგრაფიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი ელიზბარ ელიზბარაშვილი, ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა დოქტორი ნოდარ ბეგალიშვილი).
სადისერტაციო კვლევის მიზანია-აღმოსავლეთ საქართველოში  სეტყვიანობის კლიმატური მახასიათებლის გამოკვლევა 1961-2014 წლების მონაცემებით.
ნაშრომის საჯარო განხილვის დროს სადისერტაციო საბჭოს წევრების მხრიდან გამოთქმული მოსაზრებების შემდეგ მიხეილ ფიფიას  გეოგრაფიის დოქტორის აკადემიური ხარისხი მიენიჭა.

Mikheil Phiphia was awarded the Academic Degree of the Doctor of Geography
Dissertation Board meeting of the Faculty of Exact and Natural Sciences took place at Iakob Gogebashvili Telavi State University on June 23, 2016.
Dissertation work of Mikheil Phiphia – “Climatology of Hailstorms in the East Georgia” was reviewed by the Dissertation Board. (Academic supervisors: Doctor of Geographical Sciences, Professor Elizbar Elizbarashvili; Doctor of Physical-Mathematical Sciences Avtandil Amiranashvili).
The main goal of the research is to study climatological characteristics of hailstorms in the East Georgia according to 1961-2014 data.
After the viewpoints expressed by the Dissertation Board members, Mikheil Phiphia was awarded the Academic Degree of the Doctor of Geography.