საჯარო ლექცია თესაუ-ში
2016 წლის 20 ივნისს იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში საჯარო ლექცია თემაზე: ვაჟა-ფშაველას „ბახტრიონი“ ლიტერატორმა თამაზ ტყემალაძემ წაიკითხა.
საჯარო ლექციების ციკლი, რომელსაც პერიოდულად სხვადასხვა უნივერსიტეტები მასპინძლობენ, თელავის უნივერსიტეტში დასრულდა.
თამაზ ტყემალაძემ XIX საუკუნის უდიდესი პოეტის ვაჟა-ფშაველას შესახებ ისაუბრა. ლიტერატორი მიიჩნევს, რომ ის გასაოცარია თავისი კრიტიკული აზროვნებითა და პოეტური ნიჭით; რომ ვაჟა არის იმაზე უფრო დიდი გენიოსი, ვიდრე თითოეულმა ქართველმა იცის.
ლექციას, უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებლებთან და სტუდენტებთან ერთად ენათმეცნიერი და პროფესორი რევაზ ძნელაძე და ეთნოლოგი და პუბლიცისტი ელდარ ნადირაძე ესწრებოდნენ.

Public Lecture at TeSaU
The famous litterateur Tamaz Tkemaladze delivered a public lecture – Vaja Pshavela’s “Bakhtrioni” at Iakob Gogebashvili Telavi State University on June 20, 2016.
The cycle of public lectures, which are periodically hosted by different universities ended at Telavi State University.
Tamaz Tkemaladze spoke about the greatest poet of XIX century – Vaja Pshavela. The litterateur considers that he is fantastic with his critical thinking and poetical talent. Tamaz Tkemaladze thinks that Vaja is more talanted person than each Georgian admits.
Along with the University professor-teachers and students the public lecture was attended by the linguist, professor Revaz Dzneladze and ethnologist, publicist Eldar Nadiradze as well.