,,ალავერდის ნეკროპოლის წარწერები“-პროექტის პრეზენტაცია თესაუში
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში პროექტის- ,,ალავერდის  ნეკროპოლის  წარწერები“- პრეზენტაცია  გაიმართა.  სამეცნიერო კატალოგი  რომლის ავტორები იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორები არიან, ალავერდის  საკათედრო ტაძრის მიმდებარე ტერიტორიაზე  განლაგებული საფლავის ქვების  და ტაძრის ინტერიერში არსებული სამარხების ეპიტაფიების შესახებ მონოგრაფიულ გამოკვლევას მოიცავს.
როგორც პროექტის პრეზენტაციაზე აღინიშნა, ტაძრის ეზოში შემორჩენილლი  XVIII, XIX, XX საუკუნეების საფლავების ქვების უმეტეს ნაწილზე  წარწერები ატმოსფერული ზემოქმედების გამო  ისეა წაშლილი, რომ  ან საერთოდ აღარ გაირჩევა, ან  რთულად იკითხება. აქედან გამომდინარე, კვლევის ავტორების თქმით,   ისტორიის ეს უნიკალური  ნიმუშები,  განადგურებას  გადაურჩა.
წარმოდგენილი მასალა საინტერესეოა ფილოლოგიური თვალსაზრისითაც, რადგან შესაძლებელია XIX საუკუნის მხედრული დამწერლობის სხვადასხვა ასპექტის კვლევა: გრაფემათა მოხაზულობა, დაქარაგმების წესები და სხვა.
პროექტზე თეასუს პროფესორებმა: გიორგი ლაღიაშვილმა, ნუნუ გელდიაშვილმა, ალექსანდრე მოსიაშვილმა და  თეიმურაზ ვახტანგიშვილმა იმუშავეს.

Presentation of the Project –  “Alaverdi Necropolis Epigraphs” was held at Iakob Gogebashvili Telavi State University. The scientific catalogue, authors of which are Iakob Gogebashvili Telavi State University professors, covers the monographic research about the gravestones located on the adjacent territory of Alaverdi Cathedral and the grave epitaphs existing within the interior of the cathedral.
During the project presentation it was mentioned that the epitaphs on most of the gravestones dated by XVIII, XIX, XX centuries, preserved in the yard of the cathedral are so deleted because of the weather impact  that it is quite impossible to analyze  them or difficult to read out. Hence,   according to the investigators, those unique patterns of history are saved from destruction.
The presented material is interesting even in philological viewpoint, because investigation of different aspects of Mkhedruli script dated by XIX century is also available: outline of graphemes, rules for writing with contractions and so on.
TeSaU professors – Giorgi Lagiashvili, Nunu Geldiashvili, Aleksandre Mosiashvili and Teimuraz Vakhtangishvili did their best for the abovementioned project.