ERASMUS+ -ის ინსტიტუციური განვითარების პროექტ ,,უნივერსიტეტების როლი რეგიონის განვითარებაში“ RURD-ის ფარგლებში მოხდა საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარება ადგილობრივ დონეზე - ტრეინინგი ადგილობრივ თვითმართველობასთან
2021 წლის 28 სექტემბერს იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა ევრო კომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტის RURD-ის ფარგლებში ადგილობრივ თვითმართველობის წარმომადგენლებთა შეხვედრები გამართა.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა  უნივერსიტეტის და ადგილობრივი თვითმმართველობების თანამშრომლობის მნიშვნელობას რეგიონის განვითარებისათვის.
შეხვედრაზე განხილული იყო ის საუკეთესო პრაქტიკა, რაც პროექტის წევრებს ევროპელმა პარტნიორებმა ონლაინ  ტრენინგებზე გააცნეს. აგრეთვე, კიდევ ერთხელ გამოიკვეთა ის საჭიროებები, რომელიც ამ ეტაპზე თელავის მერიას ადამიანური რესურსების მოძიების პროცესში აქვს. განხილულ იქნა კვალიფიკაციასთან დაკავშირებული ის მოთხოვნები,  რაც  აქვს ადგილობრივ ხელისუფლებას და როგორ თანხვედრაშია მათთან   თელავის უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულების უნარ-ჩვევები. შეხვედრაზე დაიგეგმა  სხვადასხვა აქტივობები როგორიცაა ტრენინგები, კვლევები და ერთობლივი ღონისძიებები.
პროექტ RURD-ის მიზანია ევროკავშირის პარტნიორებთან თანამშრომლობით საქართველოს რეგიონალური უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების როლის გაზრდა რეგიონების განვითარებაში, მათი მისიისა და სტრატეგიული განვითარების გეგმის მოდერნიზება, ასევე უნივერსიტეტებსა და ადგილობრივი ხელისუფლების ორგანოებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერება თითოეული რეგიონის სპეციფიკის გათვალისწინებით.

Sharing the best practice at the local level in the frames of ERASMUS+ institutional development project “Role of Universities in the Regional Development” (RURD) – training with the local self-governance
The importance of cooperation between the university and local self-governances for the regional development was emphasized at the meeting.
The meeting also covered the best practice that had been introduced to the project members by the European partners through online trainings. Moreover, the needs Telavi Town Hall is facing now in the process of searching human resources were revealed once again. Requirements connected with qualification the local government obtains and the relevance of Telavi State University graduates’      skills with those requirements were discussed during the meeting and  different kinds of activities such as trainings, researches and joint events were planned.
The aim of the project RURD is to extend the role of Georgian regional higher educational institutions as a basis for regional development through cooperating with EC partners. Also, to increase cooperation between universities and local government authorities to increase their capacity and enhance specification of each region. Furthermore, to develop mission, vision and strategic development plans for regional universities and to make Georgian regional HEIs more relevant to the communities and regions they are located.