თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მცირე დარბაზში, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ორგანიზებით გაიმართა რესპუბლიკურ კონფერენცია ,,სკოლა და უნივერსიტეტი”. ღონისძიება, ფაკულტეტის დეკანატთან ერთად, მოამზადეს ამ ფაკულტეტის დოქტორანტებმა. მათ მიერ მოწვეულმა საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა შემდეგი მოხსენებები წარმოადგინეს: ლიკა შიუკაშვილი (ქ.თელავის #1 საჯარო სკოლა) – ,,აღორძინების ხანის ქართული ჰიმნოგრაფიული ძეგლები”, ხელმძღვანელი – დოქტორანტი მარიამ ხანჯალიაშვილი; თამარ ზუროშვილი (სოფელ კისისხევის საჯარო სკოლა) – ,,ილია ჭავჭავაძის მოწამებრივი გზა”, ხელმძღვანელი-დოქტორანტი ციცინო ლაფაური; მარიამ ყურაშიძე (სოფელ კისისხევის საჯარო სკოლა) – ,,ეროვნულ-სარწმუნეობრივი იდეოლოგია ქართულ ჰაგიოგრაფიაში”, ხელმძღვანელი – დოქტორანტი ციცინო ლაფაური; ლუკა თათარაშვილი (ქ.თელავის #1 საჯარო სკოლა) – ,,გენდერი და სკოლა”, ხელმძღვანელი-დოქტორანტი მაია კობახიძე.
ნინო კოჭლოშვილი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი: ,, დღეს ძალიან მნიშვნელოვანი დღეა არამარტო უნივერსიტეტისთვის, არამედ იმ სკოლის წარმომადგენლებისთვისაც, რომლებსაც ერგოთ პატივი ყოფილიყვნენ პირველი მონაწილეები ახლად დაარსებული კონფერენციისა ,,სკოლა და უნივერსიტეტი”. მოხსენებები, რომლებიც საჯარო სკოლის მოსწავლეებმა წარმოადგინეს, იყო სიახლის მომტანი და მეტად საინტერესო. ვიმედოვნებ, რომ დღევანდელი კონფერენცია იქნება დასაწყისი ხვალინდელი უნივერსიტეტისა და მოსწავლეების საქმიანი წარმატებული ურთიერთობის”.
თამარ ზუროშვილი, მოსწავლე: ,,მოხსენების თემად ,,ილია ჭავჭავაძის მოწამებრივი გზა” იმიტომ ავირჩიე, რომ ვფიქრობ, აუდიტორიისთვის ეს უფრო აქტუალური და საინტერესო იქნებოდა. დღევანდელმა კონფერენციამ ჩემსა და თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის ურთიერთობა კიდევ უფრო გაამყარა”.

A Republican Conference “School and University” was held at Telavi State University on the initiative of the Faculty of Humanities. The arrangement was prepared by doctorate students from the same faculty together with the faculty dean’s office. They invited public school pupils who made the following reports: Lika Shiukashvili (Telavi Public School #1) – “Georgian Himnographic Monuments of the Renaissance”, supervisor – doctorate student Mariam Khanjaliashvili; Tamar Zuroshvili ( Village Kisiskhevi Public School) – “Ilia Tchavtchavadze’s Martyr Way”, supervisor – doctorate student Tsitsino Lapauri; Mariam Kurashidze (Village Kisiskhevi Public School) – “National-religious Ideology in Georgian Hagiography”, supervisor – doctorate student Tsitsino Lapauri; Luka Tatarashvili (Telavi Public School #1) – “Gender and School”, supervisor – doctorate student Maia Kobakhidze.
Nino Kotchloshvili, Dean of the Faculty of Humanities: “Today it is a very important day not only for the University, but also for the representatives of those schools who had an honor of being the first participants of the newly formed conference “School and University”. Reports, which were presented by the public school pupils, were innovative and quite interesting. I hope that today’s conference will be the beginning for the successful future relationship between the University and pupils”.
Tamar Zuroshvili, pupil: “I have chosen the subject “Ilia Tchavtchavadze’s Martyr Way” because I considered it more actual and interesting topic for the audience. Today’s conference made the relationship between Telavi State University and me steadier”.